Zdrowe żywienie dzieci

Zdrowe żywienie – dlaczego jest ważne?

W szkole, przedszkolu, żłobku dzieci spędzają większą część dnia, gdzie spożywają najczęściej 2-3 posiłki – dlatego tak ważna jest dbałość zarówno o dobrze zbilansowaną dietę, jak i wczesne zapobieganie błędom żywieniowym – tych, które mogą nabyć poza domem.

 

Co daje dbanie o zdrowe żywienie u dzieci?

Kształtowanie nawyków ma początek od wieku niemowlęcego, gdzie rola rodzica/opiekuna jest istotna. Dieta dziecka w okresie przedszkolnym i szkolnym powinna zawierać produkty, które realizują normy na zapotrzebowanie składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Żywienie dzieci w tym wieku, niezależnie od pory roku, powinno opierać się na urozmaiceniu, wartościowym składzie odżywczym i estetyce potraw – tak, aby zachęcały do spożycia. Posiłki te powinny być przygotowywane z największą starannością, z użyciem zdrowych technologii, bez użycia półproduktów oraz środków wzmacniających smak i aromat. Wzbogacanie bukietu smakowo-zapachowego powinno być uzyskiwane dzięki stosowaniu naturalnych przypraw i bulionów warzywno – drobiowych.

W wieku przedszkolnym i szkolnym żywienie przeważnie odbywa się w trybie: I śniadanie,II śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek i kolacja. Śniadania powinny być złożone z pełnoziarnistych produktów zbożowych, schematycznie: potrawa mleczna (ryż na mleku/płatki na mleku) i kanapka z dodatkami białkowymi (wędlina/jajko/ser) lub węglowodanowymi (miód/niskosłodzony dżem), obiad z zupy warzywnej wzbogaconej dodatkiem zbożowym lub skrobiowym, dania główne powinny zawierać mięso (drób/wieprzowina) – trzy razy w tygodniu, rybę – jeden dzień w tygodniu, obok produkt objętościowy: ziemniaki, ryż lub kasza (jęczmienna/jaglana/gryczana) i porcja warzyw: surowych lub gotowanych (z uwagą na sezonowość); opcje pozostałe to potrawy mączne – np. naleśniki, makaron z owocami czy kluski leniwe. W skład podwieczorku powinny wchodzić produkty zbożowe, mleczne , dwa razy w tygodniu domowe ciasto bez środków spulchniających i polepszających smak. Do każdej opcji – przekąska owocowa lub owocowo-warzywna.

Planowanie jadłospisu powinno uwzględniać preferencje smakowe dzieci, niemniej należy niezdrowe składniki zastępować ich zdrowymi odpowiednikami.